Cold cream


Cold cream to bodajże jeden z pierwszych wymyślonych przez ludzkość kremów do twarzy. Podstawowy przepis przekazał nam grecki lekarz Galen, mieszkający w Rzymie w II w. n.e. Krem nie służył jednak rzymskim elegantkom tak jak współczesne kremy, był raczej środkiem czyszczącym. Dzisiaj tradycję  czyszczenia cery przy pomocy tłuszczu kontynuuje metoda OCM, czyli oil cleansing method. Cold cream jako środek czyszczący stosowany był jeszcze w XIX wieku w epoce napoleońskiej, usuwając zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków z twarzy. Można zatem wrócić do metod praprababek. Krem ten można jednak stosować także na noc aby zmiękczyć skórę, można go także stosować do rąk. może także przynieść ulgę przy oparzeniach słonecznych.
źródło: http://drugstoreprincess.com

A zatem dwa przepisy:

Krem Galena

4 łyżeczki oliwy
1 łyżeczka wosku pszczelego
1 łyżeczka boraksu
 woda różana (hydrolat)

W kąpieli wodnej rozpuścić wosk, zmieszać z olejem. Boraks rozpuścić w niewielkiej ilości wody różanej, wkraplać cały czas mieszając do oleju. Mieszać aż do ostudzenia kremu, przełożyć do słoiczka. Przechowywać w lodówce.Boraks jest współczesnym dodatkiem; przedłuży trwałość kremu, działając bakteriobójczo, a dodatkowo sprawi, że krem będzie biały.

Krem z epoki napoleońskiej (przepis z 1810 r.)

4 łyżeczki oleju migdałowego
1 łyżeczka oleju jojoba (dawniej używano olbrotu- wosku wydzielanego przez kaszaloty)

2 łyżeczki wosku pszczelego
ok. 4 łyżeczek wody różanej

 Postępować jak wyżej. Tutaj olej jojoba powinien przedłużyć trwałość kosmetyku, gdyż nie jełczeje i chroni przed jełczeniem inne oleje.

Wosk pszczeli jest naturalnym emulgatorem, pozwalającym lepiej połączyć się wodzie i tłuszczom. Mimo to krem może mieć tendencję do rozwarstwiania się, więc najlepiej zużyć go szybko i przygotować za każdym razem niewielką porcję,

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty