Larendogra

Pod tą dziwną nazwą kryją się pierwsze znane z nazwy perfumy alkoholowe. A jest to spolszczona wersja "L'eau de la Reine d'Hongrie", czyli "Woda królowej węgierskiej". I mamy tutaj polski wkład w dziedzinę perfumiarstwa, bowiem perfumy te miała stworzyć Elżbieta Łokietkówna, siostra Kazimierza Wielkiego, będąca królową Węgier w XIV wieku.

Zaślubiny Elżbiety z królem Węgier

Do ich stworzenia używała niezwykle drogiego, sprowadzanego wówczas z Bizancjum destylowanego alkoholu, czyli spirytusu. Metodę destylacji wynaleźli Arabowie i upłynęło trochę czasu zanim trafiła do Europy pod strzechy. Elżbieta leczyła przy pomocy tej nalewki reumatyzm, nacierała się, piła (tak, tak!), dodawała do kąpieli i ponoć do późnej starości czarowała urodą. 
Problem jest tylko taki - nie wiemy na pewno co wchodziło w skład nalewki; na pewno był to rozmaryn (ujędrnia, poprawia ukrwienie, podobno działa przeciwzmarszczkowo i na porost włosów) i prawdopodobnie lawenda lub tymianek. Reszta to licentia poetica: kwiat pomarańczy, skórki cytrusów, mięta, macierzanka, majeranek, płatki róż, olejki eteryczne. O proporcjach to już w ogóle nie ma co marzyć. Kwestią dyskusyjną są dla mnie olejki eteryczne, chociaż niektóre destyluje się tak samo jak spirytus. 

Spróbujmy więc stworzyć własną wersję larendogry i używać do pielęgnacji ciała i włosów:

50 g lawendy
100 g rozmarynu
50 g mięty

Zioła zalać spirytusem w słoiku tak aby je przykryć, zakręcić i trzymać w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie. Odcedzić, nalewkę rozcieńczyć w proporcji 1:1 chłodną, najlepiej destylowana wodą.Przechowywać w ciemnej butelce z korkiem (wyparzonej- aby zminimalizować rozwój bakterii).

a tutaj wersja zmodyfikowana, z olejkami

2 łyżki rozmarynu
1/2 łyżki mięty pieprzowej
100 ml spirytusu
100 ml wody różanej (hydrolatu)
5 kropli olejku rozmarynowego
3 krople olejku lawendowego

Zioła zalać spirytusem w słoju, macerować 4 tygodnie w ciemnym miejscu, potrząsając od czasu do czasu. Odcedzić, połączyć z olejkami i hydrolatem różanym.


Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty