Wiosenne porządki: łazienka

źrodło: http://www.amandaevanscc.com
Kolejne pomieszczenie do którego nie przykładam zbyt dużej wagi, a powinnam. Miło, kiedy jest czysta i pachnąca. Też można ją doprowadzić do porządku używając prostych substancji, choć przyznam, że są elementy, które czyszczę gotowymi preparatami, bo nie daję rady inaczej.

Uniwersalny środek do czyszczenia

1 łyżeczka mydła w płynie lub startych wiórków z kostki/płatków mydlanych
1 łyżeczka boraksu

2 łyżki stołowe octu spirytusowego
2 szklanki gorącej wody
10 kropli wybranych olejków eterycznych np. z drzewa herbacianego, lawendowy, tatarakowy, miętowy, cytrynowy.
opcjonalnie ekstrakt z eukaliptusa i z lawendy

Szczerze mówiąc nie znalazłam ekstraktu z eukaliptusa ani z lawendy nawet w sklepach z półproduktami, a w dodatku krakowska niechęć do wydawania pieniędzy powstrzymałaby mnie skutecznie przed pakowaniem tak kosztownego dodatku do środka do czyszczenia. Za to olejki eteryczne jak najbardziej - te wymienione tutaj mają działanie antybakteryjne, a poza tym w łazience powinno przyjemnie pachnieć. Takim środkiem jestem w stanie umyć większość powierzchni w łazience, jeśli nie są bardzo zapuszczone.

Płytki ceramiczne

Zarówno na ścianie, jak i na podłodze można umyć wodą z octem, dolewając kilka kropli olejków eterycznych. Fugi pomiędzy kafelkami doczyści rozrobiona na papkę w wodą soda oczyszczona.

Wanna, umywalka

Kiedy sam płyn nie wystarczy, można zastosować mieszankę z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżek mydła w płynie, ewentualnie dodając nieco octu.

Odpływ

 Zatyka się częściej jeśli mamy długie włosy, które w dodatku wypadają. Zanim więc nasypię cokolwiek, staram się przede wszystkim wyciągnąć włosy, które nie spłynęły. Większość środków nie rozpuści tych włosów, wyrzucenie ich jest znacznie prostsze.  Ale po tej operacji możemy wsypać 1/4 szklanki sody oczyszczonej do odpływu i zalać 1/2szklanki octu. Zatkać korkiem, zostawić na 15 minut i spłukać 2 litrami gorącej wody.

 Zasłonki prysznicowe

Tutaj poradzi sobie papka z sody oczyszczonej z wodą.

 Kibelek

 Tutaj zadziała znana z kuchni musująca mieszanka sody oczyszczonej polanej octem. Zostawiamy na jakiś czas, szurniemy szczotką i gotowe. W przypadku plam dodajemy boraksu, który w dodatku zwalczy podły zapach.  U mnie w łazience problemem jest też osadzający się pod linią wody rdzawy kamień. Pierwsza gruba warstwę musiałam zwalczyć gotowym środkiem z kwasem solnym, ale obecnie wystarczy wlać do odpływu ocet i zostawić na kilka godzin i też sobie radzi.

Lustro

 W dobie ściereczek z mikrofibry nie jest to już środek niezbędny, ale poczciwy rozcieńczony ocet pomoże w trudnych przypadkach.

 Pleśń
Szczęśliwie  u mnie nie występuje i oby tak zostało :) Ale na wszelki wypadek odnotowuję: pomoże mieszanka octu z boraksem w równych proporcjach.

 A z czym sobie nie radzę? Z kamieniem na kabinie prysznicowej; spryskuję to jakimś straszliwie duszącym środkiem. Spróbuję jednak którejś z tych substancji tym razem, a nuż zadziała.

Komentarze

  1. Wiele przydatnych porad można znaleźć na Pani blogu. Będę zaglądać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi miło - będę się starała pisać coś ciekawego

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty