Lotiony do rąk

Podczytuję obecnie do poduszki Agatę Christe i podglądam ostatnie ekranizacje. Uwielbiam ten brytyjski klimat i różne obyczajowe perełki. O układaniu fryzur, dobieraniu gatunków pudru, wybieraniu sukien. Jeszcze w okresie międzywojennym damy obowiązywała ta sama dbałość o ręce, co ich prababcie. Ot na przykład w "Tajemnicy Sittaford" czytamy:  "Jest dość przystojna - powiedziała Emilia. -Gdzież tam! z tymi paskudnymi, czerwonymi łapskami? Emilia spojrzała na długie, białe palce ciotki, dotykające dzbaneczka z mlekiem i szczypiec do cukru".  Cóż, zaniedbane ręce nie pielęgniarki nie przeszkodziły wujowi zdradzać z nią żony...

Dzisiaj zatem przepis na lotion rozjaśniający, w sam raz na kłopoty z zaczerwienionymi dłońmi i zmarszczkami. Pomoże nam chrzan, który wygładza zmarszczki, usuwa piegi i plamy, przebarwienia, rozjaśnia i wybiela skórę. Ponadto ma działanie antybakteryjne, poprawia ukrwienie, łagodzi nerwobóle i leczy trudno gojące się rany. Używamy świeżego startego korzenia, który dostaniemy własnie wiosną, nie tego ze słoiczka. 
źródło: gophoto.it

korzeń chrzanu
spirytus salicylowy 2 %
woda
sok z cytryny
gliceryna


Chrzan obieramy i ścieramy na tarce. Zalewamy spirytusem salicylowym i zostawiamy na tydzień. odcedzamy. Można przygotować większy zapas nalewki chrzanowej, bo później o to warzywo już bardzo trudno.
Mieszamy po łyżce nalewki, soku z cytryny i gliceryny , rozrzedzając wodą, najlepiej destylowaną albo przegotowaną, tak z pół szklanki. Proporcje można modyfikować, dostosowując do potrzeb rąk. Naciera się nim dłonie na noc, a lotion wybieli i nawilży.

źródło:vitalab.pl
Druga wersja (pochodzi z książki kucharskiej z 1932 r.) jest jeszcze prostsza w przygotowaniu:

sok z cytryny
sól

Rozpuścić nieco soli w soku z cytryny i nacierać ręce na noc. Przeciwdziała zaczerwienieniu rąk.


I jeszcze tradycyjny przepis "babciny" na lotion nawilżający

1/2 szklanki gliceryny
1/2 szklanki wody różanej

 Wystarczy wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Proporcje możemy modyfikować w zalezności od stanu rąk i pory roku.

Dbajcie o ręce, to może na Waszą skusi się zamiast niewiernego męża prawdziwy rycerz od smoka, jak śpiewa Gaba Kulka :)
" Znudziły mi się waszych smoków powtórki
Zgadzam się
Zrobię, co chcecie
Za królestwo i pół córki
"Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty