Maseczki na dłonie


Godzina pąsowej róży, ekranizacja z 1963 r.
Ciąg dalszy opowieści o dziewiętnastowiecznej modzie dbania o dłonie. Maria Kruger napisała fantastyczną książkę "Godzina pąsowej róży" o Andzie z lat sześćdziesiątych czy osiemdziesiątych XX wieku, przeniesionej 100 lat wstecz za sprawą demonicznej nieco cioteczki Eleonory. Jako wczesna nastolatka zaczytywałam się nią, zaśmiewając się serdecznie, a i dzisiaj zaglądam "dla odmóżdżenia się". Pani Kruger z wielką pieczołowitością opisuje ówczesne nawyki higieniczne. O łapkach też jest i to w bardzo przyjemnym kontekście: "Któregoś dnia Dorosz przyszedł w samo południe we fraku! W cylindrze i z bukietem w dłoni! Niby nikt nie wiedział, że przyjdzie się oświadczyć, a przecież Ewita tego dnia była już od samego rana uczesana w loki z kokardką z różowej aksamitki i miała na sobie najpiękniejszą suknię z cieniutkiej wełenki w kolorze "paille". A w przeddzień wieczorem ręce natarła gliceryną zmieszaną z sokiem cytrynowym, aby były białe i delikatne i włożyła na noc stare irchowe rękawiczki." Zaś w dzień ślubu "Ewita budzi się i siada na łóżku. Na rękach, wysmarowanych lanoliną, ma rękawiczki, a czepek zbakierował się zawadiacko na jedno ucho."

Zatem dzisiaj będzie o maseczkach, wzorem panny Ewity nakładanych najlepiej na całą noc pod stare rękawiczki. Oczywiście można też krócej, na przykład na 15-20 minut. Nawet wtedy warto owinąć czymś dłonie np. folią, aby podtrzymała ciepło.

Szybka maseczka ziemniaczana

Nacieramy ugotowanym, jeszcze ciepłym ziemniakiem ręce i zostawiamy na 15min. Spłukujemy i stosujemy krem do rąk. maseczka wygładzi dłonie.

Wzbogacona maska ziemniaczana

niewielki ziemniak
żółtko
2 łyżki mleka

Ziemniaka gotujemy, rozgniatamy. Do ciepłej ale  nie gorącej masy dodajemy żółtko i podgrzane mleko. nakładamy grubą warstwą na dłonie, owijamy folią. spłukujemy po ok. 15 minutach.Jest to wersja bardzo odżywcza.

Maseczka z twarożkiem

 żółtko
1 łyżka oliwy z oliwek
2łyżeczki twarożku

Żółtko utrzeć z oliwą, następnie wymieszać z twarożkiem, aby nie było grudek. Nakładać jak wyżej. Maseczka poprawi nawilżenie i natłuści dłonie.

 Maseczka miodowa

sok z połówki cytryny
2 łyżeczki miodu

Miód lekko podgrzej (nie przekraczaj temperatury 40 stopni, bo straci właściwości) i wymieszaj z sokiem z cytryny. Stosuj jak wyżej. Miód nawilży, cytryna zmiękczy i rozjaśni przebarwienia.

Maseczka jogurtowa

1/2 kubka naturalnego gęstego jogurtu
1 łyżka oleju lnianego

 Wymieszać i stosować jak wyżej. Maseczka wygładzi szorstką skórę.

Maseczka pomidorowa

1/4 szklanki soku pomidorowego
3 łyżeczki oleju rycynowego
 kapsułka witaminy A+E

Kwasy zawarte w soku pomidorowym wybiela dłonie, a rycyna wzmocni skórę i paznokcie.

Maseczka lanolinowa

 2 łyżeczki lanoliny
1 łyżeczka oleju migdałowego
1 żółtko

Utrzeć do jednolitej konsystencji  i zostawić na noc, najlepiej pod rękawiczkami. Nada się dla dłoni bardzo popękanych, szorstkich i zaczerwienionych.


Uff, sporo tego jest - jest w czym wybierać.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty