Wzmacniamy cebulki włosów cz.II - zioła

 Dzisiaj będzie o roślinach które będą raczej bezpieczne, nie wywołają zbyt wielkiego przekrwienia skóry głowy, a zatem nie podrażnią. Popatrzyłam jednak, czy wykazują działania niepożądane i okazało się, że nawet z nimi trzeba uważać. Zaletą ich jest przede wszystkim ładny zapach, którego nie musimy się wstydzić, maskować i w popłochu spłukiwać maseczki z piekącej skóry. Ze względu na działanie rozgrzewające w większości pokusiłabym się głównie o produkcję toników do wcierania.


Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
Zdecydowanie najprzyjemniejszy  środek wzmacniający cebulki. Rozmaryn rozgrzewa i poprawia ukrwienie, jest silnym przeciwutleniacze, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wzmacnia naczynia włosowate dzięki zawartości flawonoidów. Poza tym łagodzi bóle głowy i migrenę.  Miewa skutki uboczne - może doprowadzić do zapalenia skóry, więc należy mimo wszystko stosować ostrożnie i robić przerwy. Można płukać włosy w naparze i stosować jako wcierkę.  Albo przemienić w larendogrę. A przy okazji- to afrodyzjak :)

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum)
 Ziele w sam raz dla wiedźm, wierzono, że obdarzone jest moca magiczną. Bylica boże drzewko nie jest dziką rośliną i trzeba ją uprawiać lub pytać w aptece/zielarni. Zapach ma całkiem przyjemny (choć odstrasza mole), w dużych dawkach jest toksyczna (zawiera tujon).  Ma właściwości gojące, przeciwzapalne i ściągające, także przeciwgrzybicze. zawiera flawonoidy o których była już mowa. Tradycyjnie uważana za dobry środek na porost włosów, choć jak twierdzi jeden z moich zielników "brak naukowych dowodów potwierdzających taką opinię". W każdym razie możemy przygotować płukanki lub toniki do wcierania.



Koper włoski (Foeniculum vulgare)
A to również starożytny afrodyzjak - czyli roślina poprawiająca ukrwienie. Koper włoski alias fenkuł działa antyseptycznie, zawiera flawonoidy, a olejek  zawarty w nasionach ma słabe działanie estrogenne. Wzmocni cebulki i pomoże zwłaszcza przy tłustych włosach; doda połysku i nada przyjemny zapach. Zatem stosujemy do płukanek i  toników do wcierania. Niestety podaje się także,że roślina może uczulać, więc ostrożnie z tymi ziarenkami.

 
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus)
Kłącze tataraku podobno przywlekli do nas ze sobą Tatarzy, ale nikt tego nie sprawdził. Chociaż cała roślina pachnie,w zielarstwie używa się tylko kłącza, które działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco. Ponadto ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Wysuszony korzeń ma bardzo miły nietuzinkowy zapach, który działa lekko odprężajaco. Tatarak polecany jest przy włosach tłustych, łojotokowym zapaleniu skóry, łupieżu i właśnie przy wypadaniu włosów. Produkujmy zatem wcierki  z odwarów lub nalewek i płukanki do włosów.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty