Taniec gruzińskiej księżniczki


źródło: georgia2011.narod.ru
Na tańce gruzińskie trafiłam przypadkiem, ale od razu mnie oczarowały. Słusznie mówi się, że taniec gruziński to największe światowe odkrycie od czasów irlandzkiego Riverdance. Panowie są dzielni, sprawni i pokazują swoją siłę fizyczną. Kobiety są zwiewne i bardzo skromne. Ich ruchy są niemal niedostrzegalne, w długich do samej ziemi sukniach wyglądają jakby poruszały się na kółkach, a uwagę widza przyciągają tylko płynnie poruszające się ramiona. Ale w jednym tańcu to kobieta zdobywa przewagę - kartuli cekva.  Taniec obrazuje dwoje zakochanych - ona jest bardzo delikatna, ale zarazem uwodzicielska; on jest rycerski i opiekuńczy i tak onieśmielony, że nie odważy się jej dotknąć.  To chyba jedyna okazja, kiedy kobieta jest traktowana jak księżniczka, niezależnie od pochodzenia. 
Pierwsze notatki o tym tańcu pojawiły się w XI-XII wieku, czyli  w czasach, w których Gruzją władała samodzielnie królowa Tamara.  A trzeba wiedzieć, że Gruzja to kraj, który mimo że nie jest krajem islamskim i długo opierał się najazdom muzułmanów, wykształcił kulturę, która zdecydowanie usuwa kobiety w cień i preferuje mężczyzn. Ona ma być skromną i przykładną panią domu i matką, ale on jest zdobywcą, który może sobie pozwolić na wiele kobiet (oczywiście nieformalnie). A tu taka inna, nieoczekiwana strona tej pięknej kultury, pokazana w romantycznym tańcu. 


I wreszcie udało mi się znaleźć wirtualne lekcje tańca w wersji dla kobiet. Wbrew pozorom wcale to nie takie łatwe - długa spódnica skrywa bardzo precyzyjne kroki taneczne, a poruszające się niemal baletowo ramiona mnóstwo kobiecego wdzięku. A ten warto ćwiczyć, oj warto!Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty