Miłość na krańcu świata

Komedie romantyczne są dla kobiet. Trudno, bywa. Przygody głównych bohaterów są przewidywalne i powtarzalne. Zgadza się. Po co tracić na nie czas? Ano po to, żeby sobie tło pooglądać. Lekka miłosna historia zaraz staje się łatwiej strawna, kiedy dzieje się w Irlandii, Szkocji czy innym miejscu, gdzie czas się zatrzymał albo przynajmniej tak się wydaje. Kiedy dzieje się wśród ludzi, którzy patrzą dość trzeźwo na życie i w przepięknych plenerach. Zapraszam Was na podróż po Wyspach.

Gdy dwoje nie chce naraz

Anna ma nadzieję, że jej wieloletni chłopak wreszcie się oświadczy. Jednak kiedy zamiast wymarzonego pierścionka dostaje parę kolczyków, postanawia sama poprosić go o rękę. Tata Irlandczyk przypomina jej bowiem o starym zwyczaju, zgodnie z którym w roku przestępnym w dniu 29 lutego kobietom przysługuje prawo wyboru mężczyzny, a panom nie wolno takiej propozycji odmówić.Wyrusza więc z Bostonu do Dublina, aby dopaść przyszłego narzeczonego podczas konferencji medycznej. Pech chce, że zamiast do Dublina trafia na półwysep Dingle po przeciwnej stronie Irlandii, a w dotarciu do stolicy ma jej pomóc miejscowy oberżysta Declan, który uprzejmością bynajmniej nie grzeszy. Reszta fabuły jest tak przewidywalna, ze nie ma nawet co zdradzać :) Oto "Leap year" ('Oświadczyny po irlandzku") w telegraficznym skrócie. Niby nic w tym filmie odkrywczego, trochę zabawy, a po prostu jest uroczo. Można wypatrzeć także parę ciekawych smaczków - np. fakt że samolot ląduje w Walii, a Anna namawia rybaka do... opłynięcia całej Irlandii i wysadzenia jej na Dingle od strony Atlantyku, wesele irlandzkiej pary odbywające się nad jeziorem Glendalough, tańce weselne będące połączeniem setów irlandzkich z tańcami ceili, tradycyjny zaręczynowy pierścień claddagh, legendarna opowieść o Diarmuidzie i Granii, lokalni starsi panowie jacy tam rzeczywiście istnieją, wpadająca w ucho muzyka. Piękne, naturalne plenery w dużym stężeniu - zapewniam, cała Irlandia jest taka. Tylko zamek Ballycarbery został dorysowany komputerowo, a szkoda, bo takie też można tam znaleźć. Poza tym sympatycznie jest popatrzeć na zderzenie przekonań i przyzwyczajeń dziewczyny z wielkiego miasta ze zdrowym rozsądkiem wieśniaka z wyboru. 


Nawet modelka nie zadowoli każdego

Słynna aktorka Lara Tyler ma w życiu wszystko: talent, sławę, pieniądze, ukochanego mężczyznę i... śledzących jej każdy krok paparazzich. Ostatnio dąży tylko do tego, aby po cichu wziąć ślub z pisarzem Jamesem Arberem, co jednak z góry skazane jest na porażkę, gdyż fotoreporterzy omijają wszelkie środki ostrożności. Zrozpaczona, ostatecznie postanawia zorganizować ceremonię na odległej, zapomnianej przez Boga wyspie Hegg w archipelagu Hebrydów, którą Arber opisał w swojej książce. Katie Nic Aodh właśnie wraca na Hegg z Edynburga po nieudanym związku. Traktuje to jako osobistą porażkę, gdyż wie, że na wyspie życie upływać będzie baaardzo monotonnie - odtrącony miejscowy adorator własnie żeni się z inną, średnia wieku mieszkańców wynosi osiemdziesiąt lat, a ona sama musi zamieszkać ponownie z mamą i podjąć pracę w sklepie, do którego nikt nie zagląda. Tymczasem przybycie ekipy Lary Tyler podrywa na nogi całą wyspę, a spragnieni zarobku mieszkańcy powiadamiają prasę o pobycie gwiazdy. Aby zmylić paparazzich, menadżer Lary zatrudnia Katie jako dublerkę podczas ślubu, a ta postanawia w pełni skorzystać z tej życiowej szansy. 
Film "Decoy Bride" ("Lipna panna młoda") kręcono w przepięknych plenerach m.in. na wyspie Mann. Cały skrzy się humorem, wyśmiewając zarówno zadzierających nosa przybyszów ze świata filmu, jak i miejscową rybacką społeczność. Świetnie słucha się szkockiego akcentu Kelly MacDonald, kreującej rolę Katie. I można się czasem zadumać nad tym, ile celnych tekstów o miłości może przekazać taka sobie zwykła komedia romantyczna. Nie jest tak ważne to, co się dzieje pomiędzy głównymi bohaterami - trzeba się wsłuchać w to, co mówią postaci drugo- a nawet trzecioplanowe: mama Katie, miejscowy pastor, "Mister Kwietnia". Ja zapamiętałam przede wszystkim parę tańczących staruszków, którzy naprawdę nie musieli nic mówić ...Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty