Potęga nakrycia głowy

W stroju historycznym to nie sama suknia tworzy postać, a dodatki właśnie. Najbardziej przyciągającym wzrok jest właśnie nakrycie głowy. Dla nas współczesnych ukrywanie włosów wydaje się być zbrodnią, przecież często nawet dziewczyny typu "pasztet" mogą się pochwalić przepięknymi, gęstymi i długimi włosami.

Ale ubrana głowa bardzo przyciąga uwagę zarówno Waszych rozmówców, jak i oko obiektywu czy kamery. Dla porównania dwa zdjęcia, na których nosze ten sam ruski wełniany nawierusznik z czerwonej wełny. Nie zwracajcie uwagi na biżuterię, można mieć jej na sobie po prostu więcej albo mniej.


Zdjęcie po lewej stronie powstało na potrzeby referatu naukowego koleżanki, który prezentowała na uczelni. Główną rolę odgrywało tutaj naczółko z haftowanego pomarańczowego lnu, które założone zostało na lnianą chustę w charakterze czepca i okryte dodatkowo wierzchnią chustą z naturalnego jedwabiu.To typowy strój ruskiej mężatki, dodający automatycznie kilka lat. Ale na dobrą sprawę całość tworzy bardzo ciekawą ramę wokół twarzy i choć nie wyglądam jak gwiazda filmowa, do piękności mi daleko, myślę, że całość prezentuje się dużo bardziej interesująco niż typowy brak fryzury na zdjęciu po prawej stronie - dla wygody i z braku czasu włosy są po prostu przepasane krajką. Nic nadzwyczajnego. 
Ale dla porównania mam jeszcze jedno zdjęcie w nawieruszniku i pożyczonej od mężczyzny skórzanej czapce, obszytej lisim futrem - wersja nakrycia głowy często spotykana wśród panien, podkreślająca oczy i wprowadzająca nieco luzu do historycznego stroju.


Moim zdaniem warto coś na tej głowie mieć!

Komentarze

  1. Tak, dodatki "robią" strój, dziwię się tym, którzy tego nie widzą. Uwielbiam nakrycia i głowy i ozdoby włosów, moim zdaniem w tej chwili w Polsce nie docenia się ich znaczenia... przynajmniej nie na co dzień, jeśli już to na jakąś bardzo rzadką, bardzo wyjątkową, bardzo wyjściową okazję. Tak jakby było to coś z rodzaju przebrania (a nie takie akcesoria mam teraz na myśli), a nie ubrania..! A szkoda.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty