Fryzury z "Outlandera"

Znowu mnie naszło na "Outlandera", ale nie po to, aby skupiać się na oglądanej historii, ale na detalach strojów i szczegółów aparycji aktorów. Jak można się spodziewać, największe wrażenie robią oczywiście członkowie klanu Mackenzie w great kiltach (tak, ci szeregowi, nie bracia Collum i Dougal, którzy noszą spodnie, o wstydzie! Ale uwielbiam beret Dougala ;).Co do strojów pań, to żołądkowałam się już w zeszłym roku, że nie z tego okresu co trzeba, że bielizna nie taka jak był, eeeh. Ale znalazłam fantastyczne filmiki z fryzurami inspirowanymi serialem i okazało się, że jeśli chodzi o codzienne upięcia głównych postaci kobiecych z epoki, niewiele mam im do zarzucenia. Te fryzury (upięte) są naprawdę nieźle odwzorowane, no może poza tymi długimi zwisającymi lokami, które pojawiają się u kilku bogatszych pań podczas klanowego gatheringu - zdarzały się ale niezbyt często i nie były aż tak okazałe. 

Przede wszystkim odpowiednia wydaje się być fryzura Letici MacKenzie - wysoko upięte loki, nie tworzące jednak wielkiej koafiury. Takie loczki znajdziecie na portretach m.in. Madame Pompadour z mniej więcej tego okresu. Fryzura Jenny Fraser Murray jest pewnie bardziej inspirowana, ale tak upięte w tyle głowy warkocze pojawiają się również na marmurowym popiersiu markizy de Pompadour i na portretach Allana Ramsay'a. Najmniej prawdopodobny wydaje się być kok Geilis Duncan, ale wybaczam - jest po prostu przeuroczy, nadaje się do noszenia na co dzień. Zresztą gdyby nosiła go pod czepeczkiem, zapewne dobrze by się tam wpasował.


Te fryzury z rozpuszczonych włosów, to już historyczna licencja poetica. Długie rozpuszczone włosy przystoją tylko Laoghaire Mackenzie jako młodej panience, ale i tak dobrze byłoby je ująć w karby opaski zwanej snood. Pani Geilis "w realu" nie mogłaby sobie pozwolić na noszenie włosów nieupiętych, a ponadto na co dzień nie osłoniętych czepkiem - pomimo wpływowego męża szybko okrzyknięto by ją wszetecznicą. Ta fryzura z nylonową poduszeczką jest niemal wprost przeniesiona  razem z Geilis wprost z lat 60 XX wieku - w podobnym stylu nosiła włosy Brigitte Bardot. Ale w sumie to są całkiem ładne fryzury i można je spokojnie wypróbować bez okazji.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty