Trzy sposoby na "francuza"

źr. wisegeek.com
Jakieś ćwierć wieku temu, we wczesnych latach dziewięćdziesiątych francuski warkocz uchodził za szczyt wyrafinowania domowej sztuki fryzjerskiej. Mamy umawiały się na korepetycje, aby zapleść córkom takie "cuda", bo zwykły warkocz to był już obciach. O warkoczach-kłosach krążyły zaledwie jakieś niesprawdzone pogłoski, że podobno tak się da pleść, ale o innych wynalazkach typu warkocze z dwóch pasm czy warkocze holenderskie nikt jeszcze nie słyszał, a już na pewno nikt nie był na tyle pomysłowy, żeby chociażby pleść włosy po skosie. Wracając do "francuza" jednak, fryzura była wygodna i trwała, ujarzmiając nawet te wysuwające się ze zwykłego splotu pasma włosów, ale...nawet wtedy widziało się, że taki dobierany warkocz to w sumie nic nadzwyczajnego i przede wszystkim nie wiadomo co zrobić z długą końcówką włosów, którą niby można podwinąć pod spód, ale nie zawsze chce się trzymać. Styl boho po latach przywrócił warkocze do łask, a źródłem niekończących się inspiracji stał się serial "Gra o tron", chociaż warkocz francuski jest traktowany w nim per noga, bo nie jest bardzo dekoracyjny. Nosiła go chyba tylko Catelyn Tully, a jej styl uczesania wygląda jakby z niewielkimi modyfikacjami przetrwał z czasów jej młodości (nawiasem mówiąc właśnie na przełomie lat 80 i 90 debiutowała jako dwudziestokilkuletnia aktorka Michelle Fairey, odtwarzająca postać lady Stark).

Księżniczkowa wersja z warkoczem z dwóch pasm.
Końcówka podwinięta pod spód jak w latach 90.

Autorka tego kanału na yt zajmuje się zwykle odtwarzaniem filmowych fryzur, ale ma też kilka własnych pomysłów, opartych  właśnie na warkoczu francuskim. Prezentuje m.in. dwie całkiem zgrabne i eleganckie fryzury, które przywracają mi wiarę w potencjał tego warkocza.Obie wersje zagospodarowują tą nudną końcówkę, co  nieźle sprawdza się latem, kiedy upięte w całości włosy dają choćby odrobinę przewiewu.

Ciekawa wersja grzecznego irokeza

Warkocze na bogato z rozetkowym kokiem

Komentarze

 1. Irokez wygląda czadowo, mam ochotę go zrobić :v

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypróbowałam dzisiaj, jest ekstra, tylko końcówki nie chciały mi się tak ładnie schować pod spód.

   Usuń
 2. Ostatnio staram sie zrobić takie warkoczyki , ma długie włosy, na głowie mojej córki ale muszę jeszcze dojść do wprawy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze 300 km plecionek i będziesz mistrzynią :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty